FISTtheory

 

Šķidrums


Cilvēks - atkarībā no vecuma un ķermeņa uzbūves - sastāv no 60-80% ūdens. Praktiski ņemot, visas ķīmiskās reakcijas organismā notiek ūdens vidē. Ja mēs izžūstam, tad vairākumam no mums organisms darbosies sliktāk.It īpaši tas novērojams treniņa laikā, kad mēs neuzņemam pietiekoši daudz šķidruma.

Zaudējo šķidrumu, kas atbilst diviem procentiem no ķermeņa svara(apm. 1,2 litri cilvēkam, kurš sver 60kg), organismam ir grūti izpildīt temepratūras regulēšanas funkciju. Ja tu zaudē trīs procentus (apm. 1,8 litri cilvēkam, kurš sver 60kg), tad problēma kļūst nopietnāka. Tava izturība samazinās un tu vari sākt justies pavisam slikti. Liela šķidruma zaudējuma gadījumā - no četriem līdz sešiem procentiem (apm. 2,4-3,6 litri cilvēkam, kurš sver 60kg) - stāvoklis kļūst bīstams, un tev krasi samazinās izturība un spēks. Bieži vien muskuļiem piemetas krampji - un kļūst grūti turpināt treniņu.

Šķidruma funkcijas:

  • Temperatūras regulēšana(svīšana un palielināta asins piegāde ādai)
  • Barības vielu pārvadāšana
  • Šūnu apjoma regulēšana
  • Asins apjoma uzturēšana

Tev nepieciešamais šķidruma daudzums organisma atpūtas laikā ir apmēram 2 litri diennaktī. Fiziskas nodarbes un treniņa laikā vajadzība pieaug par 1-2 litriem uz vienu aktīvi pavadītu stundu. Treniņa laikā, ja tu to jau nedari, tev katru desmito minūti vajadzētu iedzert pa kārtīgam malkam, kas atbilst apmēram 1 litram stundā, un vēl vairāk siltos laika apstākļos.

Lai izvairītos no izžūšanas treniņa laikā ir svarīgi, ka tu dzer regulāri arī visas dienas garumā.

Katrā ēdienreizē izdzerot pa lielai glāzei ūdens, tu tādējādi būsi ieguvis labus priekšnosacījumus. Iegaumē, ka kafijai un tējai piemīt šķidruma dzenošas īpašības, kas būtu jāatlīdzina, iedzerot vairāk ūdens.

 

Autors:Lars Thūls

2009-12-16 07:43  |  Skatīts: 1613x         Ieteikt draugiem

Atpakaļ