FISTtheory

 

Spēka treniņš


Ar spēka treniņiem tu vari ar lielām sekmēm attīstīt savu muskuļu spēku. Vēl pasakaināks ir plašais pielietojuma loks, ko sevī ietver spēka treniņi, - no atveseļošanās, svara samazināšanas, veselības uzlabošanas un visu līmeņu jebkāda sporta veida līdz svarcelšanai un kultūrismam. Jebkurš cilvēks var sev atrast pozitīvu efektu, ko sniedz kāds no spēka treniņa veidiem. Tāpat kā tas ir ar citiem treniņa veidiem, arī šeit tavi paša mērķi ir tie, kas nosaka, kā tev jāattīsta tavs muskuļu spēks, - tev padosies tas, ko tu trenēsi.
Tīri prakstiskā ziņā spēka treniņi ir daudz vienkāršāki, nekā daudzi to domā. Tu var sasniegt daudz, izmantojot vienkāršus rīkus un savu ķermeni kā slodzi. Ievadam spēka treniņa metodes var iedalīt šādi:
  • Trenēšanās bez jebkādiem rīkiem, izmantojot tikai un vienīgi savu ķermeni kā slodzi.
  • Trenēšanās ar rīkiem un ķermeni kā galveno slodzi, piemēram, atmuguriska atspiešanās pret solu(bench dip), pievilkšanās pie stieņa (wighted chin-up) vai vingrojumi ar medicīnisko bumbu.
  • Trenēšanās ar brīvi stāvošiem svariem, tas ir, hantelēm un svaru stieņiem.
  • Trenēšanās uz trenažieriem.

Viens no trūkumiem sava ķermeņa svara kā slodzes izmantošanā ir tas, ka šī slodze varbūt nemaz nav tev piemērota. Bieži vien tā ir par smagu, kamēr citos vingrojumos tā ir mazliet par vieglu. Tieši tādēļ trenažieri un rīki pilda svarīgu funkciju. Lai visvienkāršākā veidā sasniegtu vislabāko rezultātu, ir jāizmanto visu metožu priekšrocības. Ar vienkāršiem rīkiem un brīvi stāvošiem svariem tu vari veikt visefektīvākos pamatvingrojumus, kas dod labu funkcionālu spēku. Ar trenažieriem tu vari papildināt savu treniņu, iegūstot pareizo slodzi, un nodarbināt īpašus ķermeņa punktus. Iegriezies tuvākajā trenažieru zālē un palūdz, lai tevi iepazīstina ar treniņa iespējām.
Tev vajadzētu zināt divus pamata izteicienus - sērija (set) un atkārtojumi (rep). Viena sērija sastāv no noteikta skaita atkārtojumu izpildīšanas. Viens atkārtojums ir izmantotā svara/slodzes pacelšana.
Spēka treniņa iespējamos variantus var aptuveni noraksturot pēc izpildīto atkārtojumu skaita:
  • 1-5 atkārtojumi: ļoti smags treniņš, ko veic svarcēlāji, kuri vēlas sasniegt maksimālo spēku vienas svarcelšanas reizē.
  • 5-8 atkārtojumi: smags treniņš ko veic kultūristi un sportisti maksimāla spēka un apjoma sasniegšanai.
  • 8-15 atkārtojumi: vidēji smags treniņš, ko var veikt visi, kuri vēlas attīstīt spēku un uzlabot savu fizisko izpildes spēju.
  • 20-50 atkārtojumi: treniņš ar augstu atkārtojumu intensitāti, ko veic sportisti, kuru sporta veids, piemēram, motokross, prasa izturīgu spēku un lielu spēju panest pienskābes veidošanos. Arī rehabilitējošais treniņš sastāv no liela skaita atkārtojumu.


Autors:Lars Thūls.
2009-12-22 05:14  |  Skatīts: 3155x         Ieteikt draugiem

Atpakaļ